Którą konstrukcję subwoofera powinieneś wybrać?
Subwoofer jest najbardziej wyspecjalizowanym głośnikiem w kinie domowym, zazwyczaj przeznaczonym do wytwarzania niskich częstotliwości, które wynoszą od około 100 Hz do 20 Hz. Ponieważ subwoofery wykorzystują duże przetworniki i są zazwyczaj zasilane przez własne wzmacniacze, mogą wytwarzać długie fale niskich częstotliwości przy wyższym poziomie dB niż tradycyjny głośnik. Istnieje jednak kilka sposobów na zaprojektowanie subwoofera i każdy z nich ma swoje plusy i minusy. W tym artykule przejdziemy przez różne typy subwooferów z naciskiem na korzyści i kompromisy, których można się spodziewać.
Subwoofery z portem
Portowe subwoofery są dość powszechne, ponieważ oferują łatwy sposób na serwowanie gromkich płyt grubego basu. Jeśli jesteś niezaznajomiony z konstrukcją głośnika, port to po prostu otwór w obudowie, zwykle przedłużony wewnątrz głośnika za pomocą rury, ale nie zawsze, który pozwala na ucieczkę powietrza. Konstrukcje z portem są również czasami określane jako głośniki "bass reflex", ponieważ fale dźwiękowe, w szczególności częstotliwości basowe, są również wypychane z portu wraz z powietrzem. Ponieważ port jest techniką wzmacniającą basy wydobywające się z głośnika, nie jest zaskoczeniem, że jest to popularny wybór konstrukcyjny w przypadku subwooferów.
Każdy port ma tak zwaną częstotliwość rezonansową, czyli częstotliwość, przy której wibruje, a wynika ona głównie z długości i szerokości portu. To właśnie fale dźwiękowe o częstotliwości rezonansowej, lub te, które są do niej zbliżone, będą wzmacniane przez port. Jeśli spojrzeć na wykres odpowiedzi częstotliwościowej subwoofera z portem, można zauważyć, że istnieje szczyt przy tej częstotliwości rezonansowej. Projektant głośników może wybrać, które częstotliwości mają być wzmocnione poprzez zmianę wymiarów portu, ale faktem jest, że tylko niewielki zakres częstotliwości będzie wzmocniony przez port. Z tego powodu, postrzegana wydajność subwoofera może się różnić w zależności od materiału źródłowego. Na przykład, powiedzmy, że mamy subwoofer, który posiada port o częstotliwości rezonansowej 25 Hz. To sprawi, że materiał zawierający częstotliwość 25 Hz będzie brzmiał niesamowicie, z dźwięcznym basem pięknie wypełniającym pomieszczenie. Jeśli jednak słuchamy muzyki rockowej, która nie ma w zasadzie nic poniżej 40 Hz, tracimy wszystkie zalety tego portu i możemy się zastanawiać, czy subwoofer jest w ogóle zasilany. Inną potencjalną wadą subwoofera z portem jest szum portu. Ponieważ całe to powietrze jest wypychane z portu, czasami turbulencje powietrza mogą powodować "chuffing" dźwięk, jak wychodzi z obudowy. Zazwyczaj nie jest to problem w przypadku dobrze zaprojektowanych portów, ale nadal może się to zdarzyć przy wyższych poziomach głośności.
Subwoofery z obudową zamkniętą
W przeciwieństwie do tego, subwoofer z zamkniętą obudową nie wykorzystuje portów, a jedynym miejscem, w którym dźwięk opuszcza obudowę jest aktywny przetwornik(i). Zaletą jest to, że uzyskuje się ładną, równą odpowiedź subwoofera na wszystkich częstotliwościach bez żadnych dużych szczytów, o ile jest to dobrze zaprojektowany subwoofer. Głośniki z zamkniętą obudową są czasami nazywane konstrukcjami z "akustycznym zawieszeniem". Oprócz uzyskania bardziej równomiernego dźwięku z zamkniętej obudowy głośnika, nie musisz się martwić o hałas portu i ogólny dźwięk suba powinien być bardziej zwarty i zdefiniowany w porównaniu z bardziej dudniącym dźwiękiem, który można uzyskać z subwoofera z portem. Jednakże, lepsza jakość dźwięku przychodzi za cenę ilości dźwięku, a w niektórych przypadkach głębi. Oznacza to, że uszczelniona obudowa może grać ciszej i może nie być w stanie uderzyć w tak niskie częstotliwości jak subwoofer z portem. Kilka sposobów, aby to zrekompensować to większy głośnik niskotonowy i mocniejszy wzmacniacz, ale pierwszy z nich spowoduje, że obudowa będzie większa. Biorąc pod uwagę, że kolejną zaletą zamkniętych subwooferów jest to, że bez portu mogą być zbudowane mniejsze, zamknięte subwoofery zazwyczaj nie idą drogą większych głośników niskotonowych. Subwoofery w obudowach zamkniętych są dość często stosowane w samochodowym audio, ponieważ wypełnienie basem małej przestrzeni pojazdu jest znacznie łatwiejsze niż dużego pokoju. Jednak w domowym audio są one nieco mniej powszechne i mogą nie zapewniać takiej samej ilości ogólnego wyjściowego i głębokiego basu jak konstrukcja z obudową portową.
Subwoofery z radiatorem pasywnym
Tutaj, w Aperion Audio, stosujemy trzecie podejście, które pod pewnymi względami dzieli różnicę pomiędzy subwooferami z obudową portową i zamkniętą i może zaoferować to, co najlepsze z obu światów. Wszystkie nasze subwoofery Bravus II wykorzystują tak zwaną konstrukcję pasywnego radiatora. Zamiast portu mają więc dwa przetworniki, oprócz przetwornika aktywnego. Jednak te dodatkowe przetworniki, lub pasywne radiatory, nie są podłączone do wzmacniacza subwoofera. Ponieważ nie są one zasilane przez wzmacniacz, poruszają się tylko tam i z powrotem, gdy powietrze wewnątrz obudowy rozszerza się i zwiększa ciśnienie. Pasywne radiatory pozwalają na wydostawanie się dźwięku z obudowy, tak jak port, ale z ważną różnicą, ponieważ radiatory nie mają częstotliwości rezonansowej jak port, pozwalają na emisję szerszego zakresu częstotliwości. Jak wspomniano, jest to najlepszy scenariusz z obu światów, subwoofer zapewnia płaską charakterystykę częstotliwościową zamkniętej obudowy, ale również pozwala na uzyskanie wyższego poziomu wyjściowego niż w przypadku konstrukcji z portem. Kolejną zaletą jest to, że ponieważ nie ma potrzeby posiadania miejsca na port wewnątrz skrzynki, możemy utrzymać całkowity rozmiar subwoofera na minimalnym poziomie. Niewielka powierzchnia podstawy w połączeniu z dużym dźwiękiem naszych subwooferów jest częstym, zamierzonym komplementem, który otrzymujemy od naszych klientów. Wreszcie, nie musimy się martwić o szum portu, a subwoofer z pasywnym radiatorem zapewnia wyjątkowo muzykalny i gładki dźwięk basu. Tak więc po przejściu przez wszystkie opcje konstrukcyjne w przeszłości, z portem w naszych Intimusach S-8, S-10 i S-12, z pasywnym radiatorem w S8-APR, a nawet z podwójnym głośnikiem w Bravusie I, czujemy, że opcja z pasywnym radiatorem oferuje najbardziej optymalną konstrukcję, która zapewnia wspaniały dźwięk bez konieczności kompromisu w zakresie ogólnej mocy wyjściowej. Mimo to, zachęcamy do przesłuchania i posłuchania jak największej ilości subwooferów podczas zakupów, aby znaleźć to, co najlepiej sprawdzi się w Waszej konfiguracji.
Jeśli jesteś na polowaniu na nowy sub, najważniejsze rzeczy do zapamiętania są wielkości pokoju, to jest kupić sub, który może wypełnić swoją przestrzeń, a także zakup jednego, który da Ci jakość dźwięku, który wolisz. Mamy nadzieję, że to spojrzenie na projekty subwooferów pogłębiło, pun również zamierzone, zrozumienie, jak działają i korzyści z każdego z nich. Jak zawsze, życzymy szczęśliwego słuchania!