12 maja 2021

Przewodnik po rozwiązywaniu typowych problemów z głośnikami

W Aperion Audio spędziliśmy tysiące godzin na rozmowach z naszymi klientami na temat ich zestawów głośnikowych i spora część tego czasu była poświęcona na pomoc w rozwiązywaniu problemów z ich zestawami. Po pewnym czasie, problemy te dzielą się na kilka różnych kategorii, które zazwyczaj można szybko zdiagnozować i rozwiązać. Pomyśleliśmy, że podzielimy się z wami kilkoma z najczęstszych komplikacji, w nadziei, że lektura naszego przewodnika pomoże wam znaleźć łatwe i bezbolesne rozwiązanie, jeśli jeden z poniższych scenariuszy przytrafi się wam.

Problem: Brzęczący dźwięk z subwoofera

Subwoofery, które sprzedajemy, wraz z większością, które można znaleźć na rynku, są zasilanymi subwooferami. Subwoofer z zasilaniem posiada własny wzmacniacz wbudowany w obudowę. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ pozwala na uzyskanie mocy potrzebnej do przepchnięcia głośnika niskotonowego o większej powierzchni na większe odległości, relatywnie rzecz biorąc, które są niezbędne do wytworzenia fal dźwiękowych o niskiej częstotliwości. Jednakże, oznacza to również, że wzmacniacz subwoofera może wzmacniać rzeczy, których nie chcemy słyszeć, jak np. szum pętli masy. To jest zazwyczaj to, co dzieje się, gdy słyszysz irytujący dźwięk szumiący pochodzący z subwoofera. Zrozumienie pierwotnej przyczyny powstawania szumu pętli masy jest nieco techniczne, ale wystarczy powiedzieć, że jest to w zasadzie różnica potencjałów napięcia pomiędzy subwooferem a innym komponentem w systemie, która powoduje hałas w postaci rozpraszającego szumu 50-60Hz.

Najczęstsze rozwiązanie: Można wyeliminować szum podnosząc uziemienie subwoofera i używając przejściówki z trzech na dwa wtyki. Ale to usuwa zabezpieczenie uziemienia na gniazdku, więc oczywiście NIGDY nie sugerowalibyśmy tak lekkomyślnej i niezwykle łatwej naprawy. Zamiast tego można odizolować źródło pętli, odłączając po kolei komponenty. Zacznij od kablówki, ponieważ jest to częsty winowajca. Po znalezieniu elementu obraźliwego, można umieścić izolator pętli uziemienia w między składnikiem a gniazdem ściennym. Powinno to spowodować, że pętla uziemienia stanie się niesłyszalna, a Ty odzyskasz panowanie nad swoim życiem.

Problem: Wyłączający się odbiornik

Oglądasz swój ulubiony program telewizyjny lub film, na który czekałeś z niecierpliwością i nagle twój odbiornik A/V całkowicie się wyłącza, a ty zostajesz w ogłuszającej ciszy. Co się właśnie stało? Słyszymy o tym cały czas i ludzie często myślą, że to dlatego, że głośniki pobierają zbyt dużo mocy z amplitunera lub występuje niedopasowanie impedancji między głośnikami a amplitunerem. Podczas gdy obie te rzeczy mogą się zdarzyć, w większości przypadków jest to spowodowane jedynie przewodem głośnikowym i błądzącą nitką miedzi z jednego przewodnika dotykającą miedzi z drugiego przewodnika.

Najczęstsze rozwiązanie: Upewnij się, że nie ma luźnych przewodów głośnikowych zarówno z tyłu amplitunera, jak i przy słupkach wiążących głośniki. Jeśli tylko jedna żyła miedzi z jednego przewodnika dotyka drugiego, spowoduje to zwarcie i przełączy amplituner w tryb ochrony. Użycie wtyków bananowych może pomóc, ale nie gwarantuje, że ta uciążliwa sytuacja nie wystąpi.

Problem: Drapiący dźwięk z głośnika

To naprawdę nie jest zabawa, ponieważ zazwyczaj jest to dość przerywany problem i może być wiele różnych rzeczy. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dowiedzieć się dokładnie, co jest przyczyną tego dźwięku, może to być wadliwy głośnik, a także może być coś innego. Aby to zrobić, spróbuj zamienić miejscami prawy i lewy głośnik.

Częste rozwiązania #1: Jeśli dźwięk nie podąża za głośnikiem i pozostaje po tej samej stronie, może to być po prostu artefakt w materiale źródłowym. Istnieją wszelkiego rodzaju drobne zakłócenia w ścieżce dźwiękowej serialu lub filmu albo w transmisji, jeśli oglądasz telewizję na żywo. Z tego powodu ważne jest, aby wypróbować różne materiały, jak również podczas rozwiązywania problemu. Innym możliwym powodem, dla którego dźwięk pozostaje po tej samej stronie, są zakłócenia spowodowane okablowaniem. Upewnij się, że przewód głośnika zawsze krzyżuje się z liniami zasilania AC wewnątrz ściany pod kątem 90 stopni, aby zminimalizować przesłuchy między nimi.

Wspólne rozwiązanie #2: Jeśli dźwięk podąża za głośnikiem i jest teraz po drugiej stronie, to rzeczywiście coś się dzieje z samym głośnikiem. Być może masz przepalony głośnik, ale aby się upewnić, warto przeprowadzić dalsze testy. Kiedy głośnik wysokotonowy ulegnie uszkodzeniu, zazwyczaj po prostu milknie, ponieważ cewka jest całkowicie odłączona od wewnętrznego okablowania głośnika. Jeśli więc głośnik wysokotonowy nadal emituje dźwięk, to prawdopodobnie nie w tym tkwi problem. Głośniki niskotonowe z drugiej strony mogą dmuchać i produkować zniekształcony, drapiący dźwięk. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest delikatne naciśnięcie na środek głośnika niskotonowego. Kiedy to zrobisz, głośnik niskotonowy powinien być miły, sprężysty i swobodnie poruszać się w przód i w tył. Upewnij się, że twój palec nie jest lekko z boku głośnika niskotonowego, w przeciwnym razie tak się nie stanie. Jeśli naciskasz dokładnie na środek, a głośnik niskotonowy stawia opór przy naciskaniu i/lub wydaje skrobiący dźwięk, to prawdopodobnie masz przepalony głośnik niskotonowy. Skontaktuj się z producentem, aby sprawdzić, czy można go wymienić.

Problem: Subwoofer nie wytwarza żadnego dźwięku

Zarządzanie basem w amplitunerze jest bardziej skomplikowane niż ustawienia dla innych głośników. Z tego powodu, jeśli ustawienia subwoofera nie zostały dobrane prawidłowo, subwoofer będzie po prostu siedział zimny i uśpiony, cicho drwiąc z Ciebie. Ale nie obawiaj się, zmiana kilku ustawień odbiornika rozwiąże prawie wszystkie przypadki, gdy subwoofer nie wydaje dźwięku. Chyba że oczywiście zapomniałeś go podłączyć lub włączyć, w tym przypadku, nie martw się, nie jesteś jedynym, który popełnił ten błąd.

Wspólne rozwiązania: Najpierw wejdź do sekcji głośników w amplitunerze. Tam zazwyczaj zobaczysz podsekcję zatytułowaną Konfiguracja głośników. Po wejściu tam, upewnij się, że poinformowałeś odbiornik, że masz subwoofer, ustawiając ustawienie subwoofera na "tak" lub czasami będzie to "jeden" lub "dwa" w zależności od tego, ile subwooferów jest podłączonych. Kolejna opcja, w większości amplitunerów, będzie miała zastosowanie tylko wtedy, gdy fronty ustawione są na "Large". W większości przypadków nie zalecamy ustawiania frontów na duże, z powodów, które zostały już wcześniej tutaj wyjaśnione. Jednak wiele osób i tak ustawia fronty w pozycji Large, ponieważ nie wiedzą co to ustawienie robi lub wolą więcej basu. Kiedy fronty są ustawione na duże, sygnał pełnego zakresu do 20 Hz jest wysyłany do przednich głośników. Tak więc, aby uzyskać wyjście z subwoofera, musisz dostać się do podmenu Subwoofer w swoim amplitunerze i włączyć ustawienie, które nazywa się "LFE + Main", "Plus", "Both" lub "DoubleBass". Po włączeniu tego ustawienia, mówisz amplitunerowi, aby wysyłał sygnał basowy zarówno do przednich głośników, jak i do subwoofera i poof, twój subwoofer zaczyna emitować dźwięk i wszystko jest w porządku w twoim kinie domowym.

To obejmuje pułapki audio, o których słyszymy prawie codziennie. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zidentyfikować źródło Twoich problemów i znaleźć rozwiązanie. Jeśli masz dziwny jeden, nie krępuj się dać nam zadzwonić, wysłać e-mail lub rozpocząć czat na żywo i będziemy szczęśliwi, aby pomóc i dostać się z powrotem na torze!

Zostaw odpowiedź