12 marca 2021

Co to jest Blu-ray? Podstawowa wiedza o płytach i odtwarzaczach Blu-ray

Co to jest Blu-ray? Podstawowa wiedza o płytach i odtwarzaczach Blu-ray Reviewed by Aperion Audio on July 03, 2019

Aperion Audio jest tutaj, aby dać Ci trochę wglądu w technologię Blu-ray. Blu-ray jest standardem wideo w systemach kina domowego i najlepszym formatem dla filmów o wysokiej rozdzielczości. Odtwarzacze Blu-ray są ważną częścią Twojego systemu kina domowego, a my jesteśmy tutaj, aby dać Ci trochę historii i wiedzy na ten temat. Wiedza to potęga, a Blu-ray jest niesamowity.

 

Początki Blu-ray

Specyfikacja formatu dysków optycznych Blu-ray została oficjalnie wprowadzona w lutym 2002 roku. Blu" w Blu-ray odnosi się do niebieskiego lasera używanego do odczytu i nagrywania płyt Blu-ray. Audio CD i DVD używają czerwonego lasera do zapisu i odczytu, ale niebieski laser ma większą gęstość i może osiągnąć większą pojemność. Litera "e" została celowo usunięta, aby nazwa Blu-ray mogła być zastrzeżona znakiem towarowym. Jako format mediów wysokiej rozdzielczości, kabel HDMI jest wymagany do podłączenia odtwarzacza Blu-ray do telewizora wysokiej rozdzielczości.

Formaty i przechowywanie danych

Płyty Blu-ray występują w trzech różnych formatach, tak samo jak CD i DVD.

  • BD ROM to wstępnie zapisany dysk zawierający filmy lub programy telewizyjne o wysokiej rozdzielczości. BD-R jest dyskiem zapisywalnym, który może być używany do przechowywania dużych ilości danych lub wideo BD-RE jest dyskiem wielokrotnego zapisu, dającym użytkownikowi możliwość nadpisania istniejących danych nowymi.

Wśród tych formatów są wersje jedno- i dwuwarstwowe. Formaty jednowarstwowe mieszczą do 25 gigabajtów danych na jednej stronie płyty. Formaty dwuwarstwowe mieszczą do 50 gigabajtów danych po obu stronach płyty. Jest to odpowiednik pięciu dwuwarstwowych zapisywalnych płyt DVD lub 70 zapisywalnych płyt CD, co czyni dyski Blu-ray najbardziej pożądanym i ekonomicznym nośnikiem dla dużych ilości wideo. Istnieje wiele różnych typów plików, które mogą być przechowywane na płytach Blu-ray, w tym pliki tekstowe, obrazy, pliki wideo i audio. Ilość filmów, które może pomieścić płyta Blu-ray zależy od kilku czynników, takich jak szerokość pasma wideo, liczba ścieżek dźwiękowych i innych standardów opracowanych przez producenta płyty. Jednostronny dysk Blu-ray może zapisać dodatkową zawartość w postaci 135-minutowego filmu MPEG-2 HD plus dwie godziny filmu o standardowej rozdzielczości. Dwustronny dysk Blu-ray może zapisać trzygodzinny film w wysokiej rozdzielczości plus dodatkowe dziewięć godzin filmu w standardowej rozdzielczości. Użycie zaawansowanych kodeków daje użytkownikowi możliwość zapisania większej ilości treści, jednak wiąże się z ryzykiem utraty jakości wideo.

Odtwarzalna zawartość

Odtwarzacz Blu-ray jest zbudowany do odtwarzania płyt Blu-ray o wysokiej rozdzielczości, ale ma także możliwość odtwarzania formatów DVD i audio CD. Z drugiej strony, odtwarzacze DVD nie mogą odczytywać płyt Blu-ray, ponieważ czerwony laser nie jest w stanie odczytać zawartości płyt Blu-ray. Ponadto, jeśli kiedykolwiek próbowałeś oglądać płytę Blu-ray na starszym komputerze, prawdopodobnie zauważyłeś, że komputer podał błąd. To znowu jest spowodowane zdolnością odczytu lasera. Konsole do gier, takie jak Xbox i PlayStation, są również w stanie odczytać płyty Blu-ray. Musisz się również upewnić, że Twój telewizor może przetwarzać formaty wysokiej rozdzielczości, które oferuje płyta Blu-ray.

Kodowanie obszaru

Kodowanie obszaru odnosi się do fragmentów danych, które są osadzone na płytach Blu-ray i DVD. Kody te są odczytywane przez odtwarzacz i działają jako ograniczenia, w zależności od tego, jak producent płyty je włączył. Celem tych ograniczeń jest uniemożliwienie dystrybucji płyt zawierających nośniki w innych częściach świata, niż są one przeznaczone. Na przykład, jeżeli film zostanie wydany w Stanach Zjednoczonych, a następnie w innych częściach świata w późniejszym terminie, dzięki płytom z kodem obszaru, producenci mogą chronić swój produkt przed przedwczesnym wydaniem.

Świat jest podzielony na trzy regiony kodowania:

Region A: Ameryka Północna, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Japonia, Korea Południowa i Azja Południowo-Wschodnia

Region B: Europa, Bliski Wschód, Afryka, Australia i Nowa Zelandia

Region C: Rosja, Chiny i cała Azja nie objęta regionem A.

Jakość wideo

Płyty Blu-ray przewyższają jakością wideo wszystkie inne media i formaty nadawcze. Wideo HD ma rozdzielczość do 1920x1080 z przepustowością do 54M/s, czyli prawie dwa razy więcej niż telewizja wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo, płyty Blu-ray nie wymagają algorytmów kompresji, które obniżają jakość obrazu, ze względu na dużą pojemność dyskową.

Podsumowując, dyski Blu-ray są standardowym nośnikiem, który pozwala w pełni wykorzystać możliwości kina domowego. Odtwarzacze Blu-ray mogą odtwarzać wiele formatów multimediów, a większość nowych modeli zawiera usługi strumieniowania online, takie jak Netflix, Amazon i Hulu, aby dać Ci jeszcze więcej możliwości korzystania z kina domowego.