26 maja 2021

Czy jestem psychopatycznym audiofilem? Czy jesteś?

Co to jest audiofil?

To słowo było trochę przerażające, gdy usłyszałem je po raz pierwszy. Najprawdopodobniej przeprowadziłeś badania i dowiedziałeś się, co to znaczy być audiofilem, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do tej kategorii, czy nie. Po tym jak dowiedzieliście się czym naprawdę jest audiofil, możecie być ciekawi czy jest to błogosławieństwo czy przekleństwo. Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, istnieją różne poziomy statusu audiofila. Oto kilka pytań, które pomogą Ci określić, czy już nim jesteś, czy jesteś na dobrej drodze do zostania audiofilem...

Oznaki

Czy nalegam, aby każdy gość w moim domu usiadł i wysłuchał demonstracji mojego systemu audio? Czy podkręcam gałkę głośności bez odtwarzania muzyki tylko po to, by pochwalić się brakiem szumów? Czy zainwestowałem w okablowanie tak samo dużo jak w głośniki? Czy jakość brzmienia mojego systemu jest mierzona przy pomocy urządzeń zdolnych do rejestrowania dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha? Czy uważam korzyści płynące z harmonicznych za ważną dyskusję demonstrującą jakość mojego systemu? Czy może prenumeruję Tone Magazine?

Proces stawania się

Audiofilem nie zostaje się nagle, z dnia na dzień. To wymaga czasu, głównie zainwestowanego w krytyczne słuchanie i słyszenie dźwięku w różnych środowiskach. Audiofil studiuje konstrukcję głośników i zadaje pytania dotyczące fizyki i mechaniki działania przetworników. Studiuje również teorię akustyki, a następnie stosuje ją do projektu pomieszczenia i głośników. Mogą również spędzić godziny na analizowaniu akustyki swojego pokoju, stojąc w różnych pozycjach i klaszcząc podczas słuchania odbić i martwych punktów. Gdy te pojęcia są już znane, można zagłębić się w topologię zwrotnicy i jej wpływ na wytwarzany dźwięk. Ostatecznie, znajomość tych zagadnień pomoże Ci rozpoznać czego słuchać.

Możesz spojrzeć na niektóre konstrukcje głośników i zastanawiać się dlaczego inżynier wybrał tak dziwną konstrukcję. Czasami konstrukcja jest wewnętrzna, co nie jest całkowicie oczywiste na pierwszy rzut oka. Na przykład, nasza opatentowana jedwabna kopułka wysokotonowa z radiatorem stabilizowanym osiowo, zastosowana w zestawach Verus Grand, wykorzystuje zakotwiczony punkt centralny w celu lepszej kontroli trybów rozszczepienia. Udoskonalenia konstrukcyjne w połączeniu z nowym falowodem typu "wishbone" zaowocowały lepszą jakością dźwięku, bardziej jednorodną charakterystyką częstotliwościową i dyspersją w całym zakresie pracy. Więcej szczegółów na temat konstrukcji głośnika wysokotonowego można przeczytać w artykule Todda "Co każdy powinien wiedzieć o głośnikach wysokotonowych".

Cyfrowe kontra winylowe

Kilka tygodni temu kupiłem gramofon za umiarkowaną cenę i byłem nim oczarowany. Jasne, słyszałem już wcześniej winyle w domu moich rodziców, ale to był gramofon all-in-one z głośnikiem w pudełku. Wciąż można było wyłapać drobne niuanse, jednak nie ma to jak doświadczenie winylu przez świetne procesory i wieże Verus Grand. Oczywiście nie obyło się bez konfrontacji moich cyfrowych utworów z winylami i byłem zszokowany kontrastem jakości dźwięku. Wiem, wiem... Brakowało mi tego.

W przypadku strony cyfrowej, od razu zauważyłem, że niskie tony były mocno zaakcentowane i wyraziste, do tego stopnia, że oddzielały się od niskich i średnich tonów. Całkowite spektrum głośności było stale zwiększane do 100, lub jak to się mówi w świecie mikserskim, "ograniczanie ściany z cegieł". Szybko rozpoznałem różnicę pomiędzy płytą Pink Floyd a współczesnym CD. Podczas mojej nauki w szkole inżynierii nagrań, moi profesorowie tłumaczyli dźwięk cyfrowy jako "ziarnisty", a w tamtym czasie nie miałem zbyt wiele doświadczenia z prawdziwym analogiem. Ponieważ z biegiem lat stałem się bardziej wyrafinowanym słuchaczem, zdałem sobie sprawę z tego, jak sygnały cyfrowe powodują, że wyższa średnica i góra brzmią i są odczuwane jako ziarniste. Wystarczy założyć porządne słuchawki i posłuchać muzyki z dowolnego serwisu streamingowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że również wyczujecie szorstkość cyfrowego przekazu strumieniowego.

W przeciwieństwie do tego, winyl komfortowo wypełnia lukę pomiędzy częstotliwościami poddźwiękowymi a niskim i średnim basem. I jeśli nie zagubicie się w złożoności słuchanej muzyki, prawdopodobnie zauważycie przyjemnie ciepłe uczucie naturalizowanych tonów niskich. Jeśli nie wychowałeś się na winylu, aura górnych i wysokich tonów wydaje się być autentycznie organiczna w porównaniu do dźwięku cyfrowego. Jasne, że słychać syczenie od drapania igły. Ale ze względu na wszystkie inne walory dźwiękowe, łatwo jest się z tym pogodzić. Przypuszczam, że nigdy nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo cyfrowe było moje życie od czasów nastoletnich... Dla nas młodych, którzy nie dorastali z winylami, sugeruję wypróbowanie go z kilkoma ulubionymi albumami.

Final Mix

Czy wiecie już, na co zwracać uwagę podczas krytycznego słuchania? Trafiliście na nasze blogi, więc jestem na dobrej drodze! Wystawienie się na kontrastowe scenariusze odsłuchowe i różne głośniki to świetny punkt wyjścia. Może wybierz się do studia nagraniowego przyjaciela, aby posłuchać surowych ścieżek przed procesem miksowania. Albo spędzić czas z kumplami, kiedy dają czadu, aby poczuć naturalność każdego instrumentu. Z mojego doświadczenia jako perkusisty wynika, że ludzie są naprawdę zaskoczeni brzmieniem żywej perkusji. Uderzenie i głośność są zwykle najbardziej szokującym elementem. Większość ludzi jest przyzwyczajona do nieskazitelnie zmiksowanych bębnów, które słyszą na płytach. Kiedy usłyszysz instrumenty na żywo, w akcji, możesz naprawdę rozszyfrować, jak mocno album został wyprodukowany, aby uzyskać popowy dźwięk, który wszyscy znają.

Bez względu na to, czy możecie sobie pozwolić na "audiofilskie" głośniki i komponenty, czy też nie, w Aperionie czujemy, że jesteśmy całkiem blisko osiągnięcia tego celu w przystępnej cenie. Podczas gdy Ty możesz być fanem Bugatti i Tesli, Ty możesz być właścicielem Toyoty. Cóż, wiemy o tym i to pomogło nam wybrać przestrzeń, którą zajmujemy jako marka. Jesteś w zasadzie dostać Audi w cenie Hondy, które chciałbym następnie rycerz cię jako inteligentnego kupującego. Ale najlepsze dopiero przed nami... Pracujemy nad Bugatti, którego pragniesz i o którym marzysz!