16 lutego 2021

Jak ustawić głośniki w pomieszczeniu? - Fenomen ludzkiej percepcji akustycznej

Jak ustawić głośniki w pomieszczeniu?

Zjawisko ludzkiej percepcji akustycznej

Gdzie należy umieścić głośniki i słuchacza, aby uzyskać doskonałą jakość dźwięku? Zanim odpowiemy na to pytanie, chcielibyśmy wyjaśnić kilka podstawowych faktów dotyczących ludzkiej percepcji akustycznej.

P.W. Klipsch, konstruktor słynnej tuby Klipscha, powiedział kiedyś, że Bóg dał nam dwoje uszu, ale tylko jedne usta, abyśmy mogli dwa razy więcej słuchać niż mówić. Jest jednak jeszcze drugi powód. Na podstawie różnych sygnałów, które są przekazywane do naszego mózgu przez uszy, możemy określić informacje przestrzenne związane ze źródłem dźwięku.Percepcja akustyczna 1Jeśli źródło dźwięku znajduje się przed nami, dźwięk akustyczny dotrze do obu uszu w tym samym czasie i o tej samej głośności.

Percepcja akustyczna 2Jeśli źródło dźwięku znajduje się 90 stopni po naszej prawej stronie, dźwięk akustyczny dotrze do prawego ucha około 0,7 milisekundy wcześniej niż do lewego. W związku z tym nasza głowa może być traktowana jako cień akustyczny dla lewego ucha, co powoduje ograniczenie percepcji akustycznej.

Percepcja akustyczna 3Jeśli dwa głośniki wysyłają ten sam sygnał z różnych miejsc, nasz mózg oblicza średnią wartość pomiędzy tymi miejscami. Kiedy słuchamy starego monofonicznego nagrania Marii Callas, słyszymy sopran i orkiestrę dokładnie pośrodku pomiędzy dwoma głośnikami.

Percepcja akustyczna 4Odbicia od ściany nie mogą być łatwo odróżnione przez nasz mózg od bezpośredniego źródła dźwięku. Obliczając wartość średnią, nasz mózg odsuwa źródło dźwięku od głośnika w kierunku odbicia.

Percepcja akustyczna 5Informacja przestrzenna związana ze źródłem dźwięku jest głównie wykrywana przez mózg w ciągu pierwszych pięciu milisekund, wszystko co następuje później jest początkowo ignorowane. Dźwięk przemieszcza się z prędkością 1,7 metra w ciągu pięciu milisekund. Jeśli dźwięk odbity musi przebyć drogę o 1,7 m dłuższą niż bezpośredni dźwięk źródła, to nie będzie on miał wpływu na nasze postrzeganie przestrzenne.

To inteligentne podejście do percepcji akustycznej jest powodem, dla którego w dawnych czasach byliśmy w stanie biec w przeciwnym kierunku niż tygrys szablozębny, w środku gęstego lasu z wieloma odbiciami od drzew.