19 marca 2021

Co to jest system kina domowego? Jak skonfigurować kino domowe?

Co to jest system kina domowego? Jak skonfigurować kino domowe?

Czy masz ostatnio swędzenie, aby ustawić porywający System Kina Domowego? Doskonale! Jesteśmy podekscytowani dla Ciebie! Jeśli zastanawiałeś się, jak zabrać się za konfigurację kina domowego i jakich komponentów możesz potrzebować, jesteśmy tutaj, aby pomóc wyjaśnić sprawy, poprowadzić Cię przez proces oraz dostarczyć wskazówek i trików ułatwiających instalację.

System kina domowego składa się z czterech podstawowych części: audio, wideo, komponentów przetwarzających i akcesoriów. Te części i ceny mogą się różnić, ale wszystkie systemy kina domowego składają się z tych części. Rozłóżmy je na części.

Audio:

Wspólny system stereo składa się z pary głośników umieszczonych z przodu po lewej i prawej stronie pokoju, i albo wzmacniacz stereo, lub odbiornik audio / wideo. Podczas gdy wzmacniacze stereo nie są tak popularne jak kiedyś (z powrotem, gdy tuner został wynaleziony), silny odbiornik stereo lub dwukanałowy wzmacniacz może wzmocnić przednią scenę dźwiękową całkiem sporo!

Bardziej złożona konfiguracja kina domowego musi korzystać z wielokanałowego amplitunera audio/wideo (AVR). W dzisiejszych czasach większość AVR-ów może obsługiwać konfigurację głośników 5.1 lub 7.1. Ogólnie rzecz biorąc, konfiguracja 5.1 surround jest uważana za standard, dla którego oglądamy filmy w naszych domach. Pierwsza liczba w sekwencji (5 lub 7) wskazuje, ile głośników znajduje się na poziomie uszu, podczas gdy druga liczba (.1 lub .2) określa, ile subwooferów jest używanych.

Niedawno wprowadzony system Dolby Atmos przenosi doznania kina domowego na wyższy poziom. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu jeszcze bardziej zaawansowanego AVR, który umożliwia podłączenie dodatkowych głośników w celu stworzenia ostatecznej sceny dźwiękowej, jaką kino domowe ma do zaoferowania. Więcej informacji na temat Dolby Atmos można znaleźć na naszych blogach tutaj:

  • 5.1 vs 7.1, Dolby Atmos & More! Jak skonfigurować kino domowe z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos Rozkręć swoje kino domowe z Dolby Atmos

Sklep Aperion Audio: Zestawy Atmos

Jeszcze bardziej złożona konfiguracja kina domowego będzie wykorzystywać przedwzmacniacz do przetwarzania dźwięku. Stamtąd przedwzmacniacz wysyła sygnał audio do wzmacniacza mocy, który z kolei wysyła sygnał audio do głośników. W przypadku systemów Dolby Atmos, DTS-X i Auro-3D, przedwzmacniacz dekoduje sygnał ze źródła i dyktuje, który głośnik ma odbierać dźwięk.

Teraz nasza ulubiona część, czyli głośniki! Istnieje wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze głośników do kina domowego, w tym typ, rozmiar, wykończenie i dużo wydasz na nich. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia jest lewy i prawy głośnik główny. Popularnym wyborem dla głównych głośników jest para głośników półkowych, ponieważ są one kompaktową jednostką, która może pochwalić się dużą ilością dźwięku. Są łatwe do umieszczenia w dowolnej konfiguracji pomieszczenia, ponieważ można je zamontować na ścianie lub ustawić na płaskiej powierzchni. Teraz, jeśli jesteś typem osoby, która lubi trochę więcej "wołowiny" w swoim systemie, głośniki wieżowe mogą być warte sprawdzenia! Głośniki wieżowe to urządzenia stojące na podłodze, w których umieszczono szereg przetworników zapewniających większy i pełniejszy dźwięk. Głośniki wieżowe zajmują prawie tyle samo miejsca na podłodze, co półka na stojaku, ale efekt "ściany dźwięku" jest trudny do porównania.

Mówiąc o ścianie dźwięku, co z basem? Dzięki subwooferowi doświadczysz filmów i gier na zupełnie nowym poziomie poprzez rozszerzenie niskich częstotliwości dudniących Cię do rdzenia! Subwoofery w systemach kina domowego są zazwyczaj jednostkami aktywnymi, co oznacza, że mają własny wzmacniacz wbudowany w obudowę. Będą one również wymagać gniazdka stosunkowo blisko, gdzie sub jest umieścić, więc należy pamiętać, jak zrobić swój plan podłogi. Aby uzyskać więcej informacji na temat subwooferów, sprawdź nasze blogi tutaj:

  • Sekrety wyboru subwoofera Przewodnik Aperion po wyborze subwoofera Podwójne subwoofery do kina domowego Jak wybrać subwoofer Jak uzyskać najwięcej ze swojego subwoofera?

Skoro już omówiliśmy głośniki główne i subwoofer, sprawdźmy, skąd będą pochodzić nasze krystalicznie czyste dialogi! Głośnik centralny jest koniem roboczym Twojego systemu dźwiękowego i to właśnie z niego pochodzi większość dialogów w filmach i programach telewizyjnych. Skierowanie kanału centralnego bezpośrednio na punkt odsłuchu jest kluczowe dla efektywnego i wyraźnego odtwarzania dialogów. Więcej wskazówek na temat kanałów centralnych można znaleźć w naszych poradach dotyczących kanałów centralnych tutaj.

Aby powiązać to wszystko razem, mamy nasze główne, subwoofery i centrum, teraz, aby ożywić system kina domowego, dodamy głośniki dźwięku przestrzennego. Głośniki dźwięku przestrzennego występują w wielu typach i rozmiarach, z których kilka już omówiliśmy. Bookshelf i wieża głośniki są zalecane do stosowania jako główne głośniki, ale również działa świetnie jako głośniki dźwięku przestrzennego. Innym typem, który warto rozważyć, są głośniki dipolowe i bipolowe. Te typy głośników są nieco inne, ponieważ zawierają dwa przetworniki zamontowane naprzeciwko siebie i podłączone w fazie lub poza nią. Twój układ pokoju i rozmieszczenie jednostek surround określi, co jest najlepsze, jednak jeśli nie jesteś pewien lub jeśli jesteś typem, który lubi opcje, Aperion Audio ma właśnie odpowiedź dla Ciebie. Para głośników Aperion Audio Verus Dipole/ Bipole wyposażona jest w łatwo dostępny przełącznik, dający użytkownikowi to, co najlepsze z obu światów!

Tak więc, omówiliśmy każdą sekcję Twojego zestawu stereo, ale może pomysł dużych szafek głośnikowych, uchwytów ściennych i utraty całej tej pięknej otwartej przestrzeni podłogowej nie jest dla Ciebie. Głośniki naścienne, sufitowe i architektoniczne są świetną opcją, gdy przestrzeń jest ograniczona. Stanowią one również świetne rozwiązanie do nagłośnienia innych części domu, takich jak kuchnia czy garaż. Zobacz nasz blog o zaletach i wadach głośników architektonicznych w porównaniu z głośnikami w obudowie.

Wideo:

Tak więc, mamy pokryte gdzie jak część audio będzie działać, więc co oglądamy? Projekt i cechy pokoju kina domowego może zrobić lub złamać swoje doświadczenie wideo. Telewizory z płaskim ekranem są najbardziej powszechne w domach w tych dniach, jednak projektor wideo może przynieść kinowe uczucie, że telewizor po prostu nie może zrobić. Podczas korzystania z projektora, musisz być w stanie wyeliminować wszelkie światło zewnętrzne z pokoju. Naturalne światło dzienne będzie wypłukiwać wyświetlany obraz i drastycznie obniżyć jakość wideo. Telewizor może być bardziej wyrozumiały, jeśli chodzi o oświetlenie i okna, ale nikt nie lubi odblasków w swoim obrazie telewizyjnym. Jeśli Twoja przestrzeń ma duże okna lub drzwi francuskie, będziesz chciał znaleźć jakieś ładne zasłony, aby ograniczyć naturalne światło dzienne z wejścia do pokoju kina domowego.

Komponenty przetwarzające:

Istnieje wiele różnych komponentów przetwarzania dostępnych do odtwarzania i sterowania mediami. Urządzenia te odtwarzają media z dysków fizycznych lub strumieniowo media cyfrowe z domowego połączenia internetowego. Jeśli masz proste potrzeby lub chcesz podłączyć każde urządzenie, które posiadasz, Twój AVR będzie pełnił rolę centrum dowodzenia i pozwoli Ci przełączać się pomiędzy kilkoma komponentami przetwarzającymi. Dzięki temu masz wszystko podłączone i możesz przełączać się między filmami, muzyką i grami wideo za jednym dotknięciem przycisku na pilocie AVR.

  • Odtwarzacze Blu-ray Apple TV Roku Google Chromecast TiVo Skrzynki kablowe wysokiej rozdzielczości od dostawców takich jak DirecTV i Dish network Kino domowe Komputery lub dyski twarde Amazon fire stick 4K Odtwarzacze Xbox, PlayStation i inne konsole do gier wideo. Odtwarzacze SACD

Akcesoria:

Wybór odpowiedniego okablowania dla Twojego systemu jest bardzo ważny. Układ przestrzeni odsłuchowej oraz odległość między głośnikami a wzmacniaczem może określić rodzaj potrzebnego okablowania. Podłączenie komponentów do systemu będzie wymagało specyficznych kabli, w zależności od wybranych komponentów. Wybór najwyższej jakości połączenia, takiego jak cyfrowy kabel HDMI dla odtwarzaczy Blu-ray i urządzeń do strumieniowania wideo przyniesie najlepsze rezultaty. Inne akcesoria obejmują kondycjonowanie zasilania i ochronę przeciwprzepięciową, aby chronić inwestycję przed szkodliwymi problemami elektrycznymi, szafki do przechowywania i użytkowania komponentów, a także stojaki i/lub uchwyty ścienne w zależności od konfiguracji i projektu pomieszczenia.

Marzenie o idealnym systemie kina domowego jest łatwe, ale wiedza od czego zacząć i jak się do tego zabrać jest trudna. Aperion Audio bierze na siebie to zamieszanie, przedstawiając krok po kroku mapę drogową do zaprojektowania i zbudowania najlepszego kina domowego.

Ogólny proces i szczegóły budowy systemu kina domowego są dokładnie omawiane we wszystkich naszych blogach, które można znaleźć tutaj: Aperion Audio Blogs

Można również skontaktować się z Aperion Audio pod numerem telefonu 503-598-8815, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub czatu, albo śledzić naszą stronę na Facebooku i tam zadawać pytania, możecie być pewni, że Aperion Audio służy pomocą.