10 lutego 2021

Rozwiązywanie problemów z głośnikami aktywnymi

Jeśli kiedykolwiek posiadałeś zestaw głośników komputerowych lub przenośny głośnik Bluetooth, istnieje prawdopodobieństwo, że raz lub dwa zdarzyło Ci się napotkać czkawkę z produktem. W tym artykule przejdziemy przez kilka typowych kroków rozwiązywania problemów dotyczących głośników aktywnych, które ostatecznie mają jakąś formę elektroniki zainstalowanej w obudowie. Tego typu głośniki mogą być różne, od małych głośników komputerowych Bose lub Logitech, po większe głośniki w stylu półkowym, takie jak głośniki Bluetooth Aperion Audio Allaire lub Audioengine A2, a także soundbary, subwoofery lub głośniki przenośne, takie jak JBL Flip.

1) Czy urządzenie się włącza?

W przypadku głośników nie zasilanych bateryjnie:

Nie - Sprawdź bezpiecznik i/lub źródło zasilania oraz wyłączniki obwodu.

Wskazówka: Jeśli testujesz subwoofer, gniazdo bezpiecznika najprawdopodobniej znajduje się w pobliżu gniazda wtyczki zasilania. Jeśli bezpiecznik nie jest umieszczony bezpośrednio na płytce wzmacniacza głośnika aktywnego, należy skontaktować się z producentem w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat typu bezpiecznika, który należy zastosować. (Uwaga - niektóre uchwyty bezpieczników "wpinają się" w gniazdo zasilania, aby zabezpieczyć bezpiecznik na miejscu. Może być konieczne użycie płaskiego śrubokręta z lekkim naciskiem, aby zwolnić uchwyt bezpiecznika).

Tak - Sprawdź ustawienia głośności/wejścia. Przejdź do następnego punktu.

W przypadku głośników zasilanych z akumulatora

Nie - Czy bateria jest naładowana?

Tak - przejdź do następnego punktu.

2) Odłącz kabel audio od urządzenia źródłowego i dotknij jego końca kciukiem. Czy słychać dźwięk?

Nie - Wprowadź dźwięk bezpośrednio do głośników z urządzenia mobilnego lub odtwarzacza CD. Powinieneś być w stanie wyraźnie słyszeć dźwięk. Sprawdź dwukrotnie, czy urządzenie źródłowe jest włączone. Jeśli nadal nie słychać dźwięku, spróbuj zmienić kabel audio.

Wskazówka: Generalnie możesz użyć standardowego pomocniczego kabla audio, takiego jak 3,5 mm TRS do podwójnego RCA (patrz link) Kabel audio 3,5 MM do podwójnego RCA

Tak - To oznacza, że sygnał przechodzi przez kabel i jest przekazywany do wzmacniacza głośnikowego i jednostki sterującej. Sprawdź połączenie na swoim urządzeniu źródłowym.

3)Nadal nie ma dźwięku?

Teraz nadszedł czas na sprawdzenie urządzenia źródłowego.

Soundbar i telewizor

Upewnij się, że ustawienia wyjścia audio telewizora są zgodne z ustawieniami wejścia soundbara i upewnij się, że nic nie jest wyciszone lub głośność jest zbyt niska.

Jeśli używasz kabla audio 3,5 mm lub RCA, upewnij się, że opcja menu audio telewizora jest ustawiona na RCA lub Auxiliary Audio Out. Drugi koniec kabla audio należy podłączyć do wejścia audio/pomocniczego soundbara.

Jeśli używasz Bluetooth, upewnij się, że telewizor wie, że ma odtwarzać dźwięk przez Bluetooth w opcjach menu telewizora. Upewnij się również, że soundbar jest ustawiony na odbiór sygnału Bluetooth.

W przypadku korzystania z cyfrowego kabla optycznego upewnij się, że telewizor jest odpowiednio ustawiony poprzez przypisanie wyjścia audio do cyfrowego wyjścia optycznego. Upewnij się także, że soundbar jest ustawiony na odbiór optycznego sygnału wejściowego. Konieczne może być również sprawdzenie specyfikacji optycznej, ponieważ niektóre urządzenia obsługują tylko PCM.

Bezprzewodowe głośniki aktywne Bluetooth i telewizor

Upewnij się, że telewizor wie, że powinien wysyłać dźwięk przez Bluetooth w opcjach menu telewizora. Upewnij się również, że głośnik jest ustawiony na odbiór sygnału Bluetooth.

Urządzenie mobilne i głośniki

Upewnij się, że głośniki są w trybie Bluetooth poprzez sprawdzenie źródła

Upewnij się, że głośniki i urządzenie źródłowe nie są wyciszone lub że głośność nie jest zbyt niska.

4) Kłopoty z połączeniem Bluetooth?

Jak w przypadku wszystkich rzeczy związanych z Bluetooth, czasami wymaga on resetu lub innego cyklu, aby spróbować i prawidłowo zsynchronizować urządzenia.

Spróbuj wykonać pełny cykl zasilania głośników i pełny cykl zasilania urządzenia źródłowego.

Całkowicie odłącz wszystkie opcje Bluetooth. Następnie rozpocznij proces parowania, włączając najpierw urządzenie źródłowe i włączając Bluetooth, a następnie włącz głośniki i włącz Bluetooth.

Może to potrwać około 30-60 sekund, zanim urządzenie źródłowe rozpozna Bluetooth.

5) Głośniki nie reagują na pilota?

 

 

Upewnij się, że głośniki zostały włączone poprzez naciśnięcie przycisku zasilania.

Wymień baterię w pilocie.

Często zdarza się, że głośniki po wyjęciu z pudełka mają bardzo niską głośność, upewnij się, że głośność jest ustawiona na rozsądnym poziomie.

6) Jeśli w tym momencie nadal nie słychać żadnego dźwięku, należy przetestować różne elementy głośnika. Dla tego przykładu, użyjemy subwoofera.

Najpierw należy wyjąć przetwornik (głośnik) z obudowy i przetestować go samodzielnie. Jeśli jest to subwoofer Aperion, wykonaj następujące kroki:

a) Najpierw należy obrócić subwoofer na jego górną część tak, aby skierowany w dół przetwornik był skierowany do góry. Użycie małego kawałka dywanu pomoże uniknąć otarć obudowy.

b) Następnie można usunąć wszystkie 8 śrub Philips.

c) Teraz odwróć subwoofer do jego normalnej pozycji.

d) Być może trzeba będzie delikatnie podnieść, a następnie stuknąć w dół, aby głośnik niskotonowy się uwolnił. Istnieje wewnętrzna uszczelka, która może przylegać do obudowy, co utrudnia jej usunięcie.

e) Gdy głośnik niskotonowy zostanie uwolniony z obudowy, zachowaj ostrożność, ponieważ przewody głośnikowe nie są zbyt długie. Odłącz je od zacisków.

f) Użyj przewodu głośnikowego z jednego z głośników kanału przedniego i przytrzymaj jego końce do zacisków sterownika. Upewnij się, że dźwięk jest odtwarzany z amplitunera i powinieneś słyszeć dźwięk przez sterownik.

g) Podłącz ponownie - zobaczysz, że zaciski na głośniku niskotonowym są oznaczone symbolem + i -. Czerwony powinien być podłączony do zacisku dodatniego, a czarny/czerwony do ujemnego.

h) Gdy wszystko zostanie ponownie podłączone, ostrożnie opuść głośnik niskotonowy z powrotem na miejsce, a następnie możesz przystąpić do wymiany śrub Philips.

i) Po przykręceniu wszystkich śrub z powrotem powinieneś być gotowy do włączenia zasilania subwoofera. Pamiętaj, aby sprawdzić ustawienia przed włączeniem urządzenia.

Po przetestowaniu sterownika, jeśli głośniki nadal nie mają wyjścia, to prawdopodobnie jest to wina wzmacniacza.

W tym momencie będziesz chciał skontaktować się z producentem głośników i sprawdzić, czy dostępne są zamienniki. Jeśli nie, to istnieje kilka opcji DIY tam, które mogą być przydatne w przywracaniu głośników potrzeb!

Oto zdjęcie jednego ze sposobów na zbudowanie wzmacniacza DIY do subwoofera, przy użyciu Dayton Audio SPA250.