26 lipca 2015

Stereo i surround – muzyka, czy kino domowe?

stereo i surroundWarto przypomnieć, że dźwięk to fala o podłużnym kształcie, która rozchodzi się w linii prostej i można dokonać jego zapisu w sposób analogowy bądź też cyfrowy. Najstarsza forma zapisu to oczywiście rozwiązania jednokanałowe.

Do odtworzenia takiego dźwięku będzie wystarczać tylko jeden przetwornik akustyczny. Jeśli będziemy chcieli odtwarzać taki dźwięk na urządzeniach, które mają formę dwukanałową możemy zauważyć, że pojawi nam się pojedynczy dźwięk, który będzie zawarty w środkowym punkcie miedzy głośnikami na zasadzie sygnału w fazie. Takie ograniczenia sprawią, że słuchacz od razu będzie się koncentrował na tym by odbierać taki sygnał jako stereofoniczny. W przypadku dźwięku dwukanałowego ten odbiór będzie już dużo inny i da nam dużo więcej różnorakich możliwości między innymi, jeśli chodzi o wyłapywanie dźwięków, które będą dobiegać do uszu zarówno z lewego jak i prawego głośnika.

rozwój form technologicznychSzczególny rozwój tych form nastąpił w latach 90-tych, gdy technika poszła mocno do przodu i dźwięk był przygotowywany w coraz to nowych formach technologicznych. Wszystko poszło w kierunku dźwięku surround, a wiec takiego, który jest jednocześnie kodowany w większej ilości kanałów niż dwa. Pierwsze próby były wykonywane już 50 lat wcześniej, ale było małe zainteresowanie, dlatego dalsze prace nad takim systemem był zakończone i zostały wznowione na dużą skalę dopiero w latach 90tych, gdy rynek zainteresował się takimi rozwiązaniami. Doprowadzono między innymi do stworzenia wielokanałowych dźwięków, które mogą być już rozkładane nawet na systemy 7.1 choć nadal tym systemem najbardziej popularnym i wykorzystywanym w filmach będzie system 5.1

stereo i surroundPopularność takiego nagłośnienia rośnie między innymi ze względu na to, że jest stosowane w kinach domowych, daje świetne efekty a co szczególnie ważne staje się coraz tańsze. Jakoś sprzętu sprawia, że ludzie chcą po niego sięgać. Dodatkowo niestety inne urządzenia mniej rozwinięte technologiczne są na niskim poziomie. Ludzie oszaleli więc na punkcie takich urządzeń i kupowali tanie systemy 5.1, które jednak były wykonane z marnych głośników i dźwięk tak czy tak był słaby. Jeśli więc już chce się kupować systemy bardziej rozbudowane na wiele kanałów lepiej wybrać coś droższego. Gdy mamy mniejsze środki lepiej wybrać stereofoniczne rozwiązania niż tanie systemy wielokanałowe zrealizowane po kosztach.