25 lipca 2015

Multiroom audio w domu inteligentnym. Jak zintegrować nagłośnienie domu z domową automatyką

multiroomMultiroom to popularne rozwiązanie, w którym stosuje się jedno źródło dźwięku, które pozwala na roznoszenie sygnału do różnych pomieszczeń. Najważniejszą korzyścią będzie tutaj możliwość słuchania z jednego systemu różnych dźwięków w poszczególnych pomieszczeniach.

Systemy te są mocno zróżnicowane. Najprostsze pozwalają na to, by włączać i wyłączać dźwięk w każdym pomieszczeniu niezależnie. Te bardziej rozbudowane dają jeszcze więcej możliwości i jednocześnie można słuchać różnych dźwięków z różnych plików przy jednym systemie centralnym.

Jak działa multiroom włączony w system automatyki domowej?

multiroom w domu inteligentnymUrządzenia z systemu multiroom mogą być także umieszczone w systemie inteligentnego domu. Dzięki temu, jeśli zaprogramujemy dobrze system możemy w określonych godzinach oczekiwać, że będzie się włączał dźwięk z konkretnego źródła. Jest to ciekawy pomysł, który może się nawet stać formą zastępującą tradycyjny budzik. Dzięki systemowi multiroom można słuchać jednego wybranego utworu w każdym pomieszczeniu w trakcie przechodzenia po domu. Dlatego jeśli będziemy po przebudzeniu szybko zmieniać pomieszczenia ta ulubiona melodia może nam towarzyszyć. Uruchomienie głośników może następować np. przez przygotowane tam specjalne czujniki ruchu. W tym momencie również w innych pomieszczeniach może się pojawiać inna melodia. Jeśli chcemy, by ulubiona muzyka towarzyszyła nam również na zewnątrz wystarczy zdecydować się na zastosowanie specjalnego kontrolera czy tabletu, dzięki któremu będzie można wygodnie zmieniać muzykę bez konieczności wchodzenia na nowo do domu. W taki sam sposób można także kontrolować systemy wideo. Można pod jeden tuner podłączyć różne urządzenia i w każdym pomieszczeniu dzięki temu będzie można oglądać inne pliki zapisane na serwerze czy też inny program w telewizji. Jeśli będziemy oglądać jakiś program w salonie możemy dokończyć jego oglądanie w sypialni. Wystarczy w tym celu przygotować wygodne sterowanie całym system i wszystko będzie dobrze funkcjonowało i da nam wiele możliwości.