23 lipca 2015

Multiroom - multicentrum rozrywki

multiroomNowoczesne systemy instalacji inteligentnych dają nam rzeczywiście coraz więcej możliwości. Wśród nich pojawiają się takie, które pozwalają nam tworzyć w domu multimedialne centrum rozrywki oparte na specjalnych urządzeniach, które pozwalają zarządzać telewizją i muzyką.

Multiroom to pojęcie, które związane jest z systemami, które pozwalają na rozprowadzanie obrazu i dźwięku z jednego systemu do wielu pomieszczeń. Gdy posiada się multiroom można z jednego systemu przygotować różne dźwięki do poszczególnych pomieszczeń. Zaletą takiego systemu może być również to, że w ramach specjalnie przygotowanych serwerów można archiwizować całą domową filmotekę. Jeśli chce się puścić ulubioną muzykę nie trzeba już przeglądać masy różnych płyt wystarczy jedynie pilot sterujący całym urządzeniem. Jeśli w domu mamy kilka urządzeń video to w systemie multiroom można w każdym pomieszczeniu uruchomić inny program.

Płytoteka na serwerze

multiroom - jednostka centralnaNajważniejszym elementem całego systemu będzie bez wątpienia źródło z jednostką centralną. Może temu służyć serwer, telewizja, tablet czy tuner radiowy. Sterowanie systemem odbywa się pilotem, dlatego nie ma znaczenia, gdzie jednostka jest umieszczona. W każdym pomieszczeniu stosowane są również specjalne panele sterujące, dzięki którym łatwiej zarządzać takim systemem. Jeśli chodzi o urządzenia, które można podłączyć do systemu to są one nieograniczone ilościowo.

Montaż podczas budowy

Chcąc zastosować w swoim domu Multiroom warto zdecydować się na to, by już na wczesnym etapie budowy się tym zająć. Cały system musi być bowiem dobrze okablowany i dlatego poszczególne elementy muszą być rozmieszczone. Cała instalacja powinna zmieścić się w około 30 tysiącach złotych. Jeśli nie zdecydujemy się na jej montaż w trakcie budowy domu może się okazać, że potem jej przygotowanie będzie wymagało bardzo wielu prac adaptacyjnych i stanie się dużo trudniejsze a czasami nawet niemożliwe.